Valmiera
Valmieras minerālūdens- tepat blakus

Valmieras minerālūdens- tepat blakus 

      Valmieras minerālūdens ir sava veida Valmieras atpazīstamības elements. Pazemes sālsūdens, kas jau vēsturiski bijis izslavēts ar ārstnieciskām un dziednieciskām īpašībām, Valmierā atklāts Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, 1928.gadā, un ātri ieguvis popularitāti un atpazīstamību ar savu unikālo ķīmisko sastāvu un fizikālajām īpašībām, ar īpašo garšu. Profesora J. Kupča brošūrā "Par Valmieras sālsūdeni" (1929) rakstīts: "Lai gan pastāvīgai dzeršanai šis ūdens nav labs, tomēr tas arī popularizēs Latviju kā kūrortu zemi." Izdevumā minēts, ka 1928. gadā Valmieras eksporta kautuves teritorijā veiktais urbums tolaik bijis dziļākais Latvijā – 238 metri. Ūdens strūkla pacēlusies četru metru augstumā, un diennakts laikā no urbuma izplūduši 85 tūkstoši spaiņu ūdens. "Dzidrs, bezkrāsains, ar neitrālu reakciju, sāļganu garšu un +12 °C temperatūru," tā raksturots Valmieras minerālūdens, kas sākotnēji vienkārši ieplūdis Gaujā. Brošūras autors uzskatīja, ka ūdens ir pietiekami, lai, to koncentrējot, iegūtu balneoloģiskiem mērķiem ļoti noderīgus sāļus, kurus varētu izvest uz citiem kūrortiem. 


      Mūsdienās droši vien tikai daļa valmieriešu zina, ka slāpes veldzējošā dzēriena pamatsastāvu, kam gods nest Valmieras vārdu, iegūst tepat pilsētā. Artēziskais urbums Jaunvāles ielā 11, kur minerālūdeni iegūst aptuveni 260 metru dziļumā, ir SIA „Valmieras Ūdens” īpašums, un šovasar uzņēmums uzsācis urbuma tehnisko uzlabošanu, kā arī atjauno piebraucamo ceļu un drīzumā ir gatavs uzņemt interesentu grupas, kas vēlas nogaršot īstu minerālūdeni un uzzināt ko vairāk par tā ceļu līdz patērētājam.  

      SIA „Valmieras Ūdens” valdes priekšsēdētājs Ivars Ķiksis pastāstīja, ka uzņēmums, veicot artēziskā urbuma sakārtošanu, nolēmis saglabāt ap 1960.gadu celto paviljona ēku. Iekštelpās veikti flīzēšanas darbi, kā arī tehniski uzlabojumi ūdens ieguves mehānismam. Pašu resursiem veikta arī piebraucamā ceļa uzlabošana. Plānots atjaunot sētu. Uzņēmums arī saņēmis minerālūdens ieguves atļauju, un tagad to pārdod SIA „Naukšēni”, kas ūdeni sagatavo un pilda ūdens tirdzniecībai.  

      Ivars Ķiksis atklāj, ka uzņēmumam izstrādāta vīzija par minerālūdens akas izmantošanu nākotnē, kā arī vēlmi padarīt Valmieru bagātināt ar vēl vienu apskates objektu.

Inese Kazuša
Valmieras pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas vadītāja