Mūzikas laiki

Latviešu mūzika

Togad,4.maijā,Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma Deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.Atceraties,kurā gadā tas bija?

Bet,daži jauni cilvēki bija vienojušies grupā ''Dessert'' un izdeva savu albumu ''Rockin' From Riga''.

Grupas sastāvs:
Sergejs Švecs - vokāls;
Ēriks Budēvics - vokāls,taustiņi;
Endijs Bašuns - ģitāra;
Dmitrijs Fedotovs - ģitāra;
Roberts Burovs - bass;
Egils Grīnbergs - sitamie;
Andris Ozoliņš - taustiņi.

Latviešu mūzika

Latviešu mūzika - tāds ir šīs lapaspuses nosaukums.Neesmu plānojis veikt enciklopēdiskus pētījumus,bet dzīvē ir iegadījies tā,ka tieši 1977.gads bija tas,kurā par manas muzikālās ikdienas sastāvdaļu kļuva ne tikai pirmais magnetofons,bet arī koncertestrāde '' Pūt,Vējiņi '' un,tieši no šāda atskaites punkta tapis šeit rakstītais.Vadmotīvs? Teiksim tā - kā būtu,ja būtu... Ilustrācijai bilde no grupas '' Alva '' CD .Teksts neliek to komentēt,bet kāda dziesma (šābrīža Liepājas himna! ) palīdzēs rast to patiesi vienojošo ( ŠEIT )

Latvijas vispieprasītākā eksporta prece-ansamblis''Eolika''.No mārketinga viedokļa veidots kā ABBA,gan ar rietumniecisko attieksmi,gan spilgto repertuāru,guva milzu panākumus.

Tirgus realitāte latviešu estrādes mūzikas eksportā no 1977 līdz 1987.gadam

Lai precīzāk izanalizētu to,kādā situācijā Latvijas mūzikas tirgus atradās pirms ieiešanas pasaules mūzikas apritē,kura sākumu nosacīti varam veidot no Atmodas pirmsākumiem 1987.gadā,svarīgi ir atrast atskaites punktu.Un,ja ap to laiku angļu valodā dziedāja tikai Pits Andersons,kas tad bija tas,kas lika ikvienam pēkšņi mesties uz Rietumiem?Vai pietrūka pašanalīzes ,vai arī vietējās zvaigznes statuss deva kādas privilēģijas tur?Protams,nedeva!Vai bija iespējams rīkoties apdomīgāk,lai neapdedzinātos dēļ sīknaudas dolāros?Neapšaubāmi bija!Visupirms,nesagraujot jau iekrātās tradīcijas,kad bez īpašām materiālām ambīcijām,prestiži bija piedalīties vietējos festivālos un koncertēt Latvijā,saglabājot arī visprestižāko konkursu-''Mikrofona'' aptauju.Bet,tas jau ir cits stāsts.Šeit vēlos veikt nosacītu salīdzinājumu ar nosacītām ārzemēm padomijas laikā.Tātad,tirgus arī ir aiz Latvijas robežām un,arī valoda nav latviešu.Šajā ieskatā neesmu iekļāvis ne Raimondu Paulu,ne Zodiaku.Un,šeit neiederas arī mūsu pati pirmā ''ārzemju zvaigzne'' Larisa Mondrusa.Visi izmantotie audiovizuālie materiāli izmantoti autoru produkcijas reklāmas nolūkos!Meklējiet šos albumus legālajās tirdzniecības vietās!

Veiksmīgi izmantojot gan iestrādes no sadarbības ar Raimondu Paulu,gan liekot lietā savu milzīgo talantu un organizatora prasmes,Zigmars Liepiņš prata iekarot daudzu krieviski runājošo mīlestību un bija biežs viesis visās populārākajās Maskavas TV pārraidēs.Kā loģisks popularitātes rezumējums tapa arī šis albums.

VIDEO

Ja kādam šķiet,ka pirmais popularitātes vilnis var noplakt,ja zūd vizuālā saskare ar klausītāju,tad te ir vēl viens pierādījums tieši vārda nozīmei.Jo,censoņu šajā ,instrumentālās mūzikas,lauciņā bija ļoti daudz,bet ne visi tika līdz albumu ierakstiem.

 

VIDEO

Šo tēmu plašāk esam skāruši portāla laiki.lv vēstures sadaļā,bet vadmotīvs ir vienojošs - tālaika diskotēku rīkotājiem nebija problēmu sagādāt jebko no pasaulē populārā,bet pašmāju mūziķu darbu ieraksti bija liels deficīts.Lūk,kā šis - lai gan virsraksts nav latvisks,albumā ir gan instrumentāla mūzika, gan grupas''Eolika'' skaņdarbi latviešu valodā.

 

VIDEO

Nākošā pakāpe popularitātes apliecinājumam ir dažāda veida kompilācijas. Šis,1983.gadā izdotais albums,savulaik bija bestsellers un,tajā iekļautas tikai lielāko zvaigžņu izpildītās dziesmas.Starp tām,arī mūzikas kritiķu ļoti augsti vērtētās Latvijas mākslinieces Olgas Pīrāgs vārds!

 

VIDEO

Lūk,šis ir īpašs gadījums,jo albums tika veidots kā prezentācijas objekts.Gan dažādiem starptautiskajiem ierakstu gadatirgiem,gan kā suvenīrs.Varējāt to nosūtīt saviem ārzemju radiem,bet...Izrādās,ka puse albuma materiāla ir ar dziesmām latviešu valodā,bet otra puse-krievu valodā.

 

VIDEO

Kā jau konveijertipa ekonomikā,arī mūzikas ierakstu jomā gadās kuriozi. Šis,1977.gadā izdotais,Jaunajam gadam veltītais albums,viscaur veidots ziemīgās noskaņās,kurām kāds droši vien kāds pieskaitījis arī šo,izteikti rudenīgo.Un,atkal,krievu valodas albums ar vienu dziesmu latviešu valodā!

 

VIDEO

Ja neizceļam ''Sīpolu'' panākumus 1980.gada Tbilisi festivālā,rokmūzikā vienīgie žanrā konkurējošie tolaik bija ''Līvi''.To turienes fani atceras joprojām.Šajā albumā ''Dzelzsgriezējs'' gan vēl tiek dēvēts''Jāņa Rudzutaka piemiņai''.Bet,te jau sākas Perestroika un,turpinājums meklējams šodienā.

 

Top.LV